Achillea 'Coronation Gold'

řebříček 'Coronation Gold'

Achillea 'Coronation Gold' je velmi cenný kultivar řebříčku vyšlechtěný ve Velké Británii v roce 1952. Paní Pole z Lye End Nursery jej pojmenovala na počest korunovace královny Alžběty II. Obecně se má za to, že se jedná o mezidruhového křížence mezi Achillea filipendulina a Achillea clypeolata.

Listy Achillea 'Coronation Gold' připomínají druh Achillea filipendulina, ale habitus rostliny je celkově kompaktnější a nižší. Tuhé, pevné stonky jsou ceněné pro řez do vázy i k sušení (tento kultivar je uváděn jako jeden z nejvhodnějších k sušení). Listy jsou aromatické, matně sivozelené až stříbrné a jemně vykrajované (tvarem připomínají kapradiny). Šedozelené kultivary bývají obecně více krátkověké a méně mrazuvzdorné (vyžadují sušší stanoviště pro přezimování). Horizontální květenství (chocholíky) měří v průměru až 10 cm, jsou téměř plochá, zářivě žlutá a kvetou po dlouhou dobu. Kvete od července do září, při odstraňování květů po odkvětu nasazuje nové koncem léta, nejčastěji v září. Někdy se vyplatí květenství ponechat, jelikož odkvetlé, dozrávající zdobí zahradu během podzimu a začátkem zimy.

Achillea 'Coronation Gold' je velmi odolný přísuškům a teplým létům, nejlépe prosperuje na plném slunci. V polostínu často vytahuje za sluncem a trs se následně rozklesává. Půdu snese i horší, štěrkovitou, chudou na živiny, nesnáší vlhké půdy a v příliš živných půdách se může trs rozklesávat.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: mšice

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 90 - 100 cm

Šířka: 40 - 60 cm

Květy zářivě žluté.

Doba kvetení: červenec až září

Listy matně zelené až šedozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Na sušení
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>