Helleborus – Trvalka sezóny 2024

I když už téměř začíná léto, pojďme si připomenout čemeřici (Helleborus) – úžasnou trvalku, která kvete velmi brzy na jaře, některé dokonce již v únoru! A proč vzpomínám rod Helleborus právě teď? Čemeřice byla totiž Českým spolkem perenářů vyhlášena Trvalkou sezóny 2024!

Sbírka rozmanitých forem a kultivarů Helleborus × hybridus.

V Anglii je čemeřice černá (Helleborus niger) dokonce symbolem Vánoc a pěstuje se v květináčích podobně jako u nás vánoční hvězda (pryšec nádherný, Euphorbia pulcherrima). Zrovna čemeřice černá (Helleborus niger) může být maličko náročná na stanoviště a chvíli jí to trvá než se … Přečíst článek >>

Legenda mezi anglickými zahradami – Great Dixter

Včera jsem se procházela naší loukou a kopretiny už pokvetou, co nevidět. Miluji tu rozevlátost, neformálnost louky plné malých drobných kvítků… Vždycky si vzpomenu na legendu mezi anglickými zahradami, odvážnou experimentovat ve všech zahradnických směrech. A víte co? Tahle zahrada má louku ve své předzahrádce. Od branky, podél hlavního vstupu až ke dveřím historicky chráněné budovy lemuje cestu krásná, bohatě kvetoucí louka.

Přečíst článek >>

Persicaria – rdesno – Trvalka sezóny 2023

S blížícím se jarem tu máme i novou Trvalku sezóny – stala se jí Persicaria neboli rdesno.

Rod Persicaria můžeme v trvalkových kompozicích vidět v poslední době častěji a častěji. Oblíbeným se stal zejména pro dlouhou dobu kvetení, bujný růst, bezproblémové pěstování (obvykle netrpí žádnými chorobami ani škůdci) a přizpůsobivost. Pomalu se mění pohled na rdesno jako neúmorný plevel, ačkoli obezřetnost je na místě. Několik druhů rodu Persicaria opravdu může být na obtíž až lehce invazní – například Persicaria polystachya (syn. Persicaria wallichii), ale většina zahradních kultivarů je šlechtěna s ohledem na neinvaznost.


Přečíst článek >>

Malá zahrada tisíce překvapení

V jednom z nedávných čísel časopisu Gardens Illustrated na mě vykoukl článek o známé zahradě ze severní Anglie – York Gate. Vždycky když se k téhle zahradě vracím, přemýšlím, zda je to masterpiece a nebo už trošinku kýč… Každopádně je tu spousta krásných, inspirativních a zajímavých detailů, které je možné aplikovat i doma na menší zahradě. Jen je těch různorodých detailů možná moc na tak malé ploše.

Přečíst článek >>

Cestou vzpomínek – Wollerton Old Hall

Když vás život zkouší, co všechno vydržíte a vy se dostanete někam hodně hluboko, možná až na samotné dno, je uspokojující zjistit, že vás může podržet nad vodou láska k zahradám a rostlinám. A to i když jste zrovna uprostřed zimy. V těch nejhorších časech, které jsem si snad ani neuměla představit, mi myšlenky začali utíkat do vzpomínek. Do krásných vzpomínek. Často jsem se ocitla ve známých zahradách, obklopená květinami, krásou a klidem.

Přečíst článek >>

Anemone – podzimní – Trvalka sezóny 2022

Pro rok 2022 zvolil Český spolek perenářů Trvalkou sezóny jen část rodu, a to Anemone (česky sasanka) – podzimní druhy. Rod Anemone je velmi obsáhlý a tvoří jej mimo jiné naše domácí hajničky – sasanky hajní (Anemone nemorosa), které na jaře zaplaví svými květy české bučiny a listnaté lesy. Patří sem i menší slunomilné Anemone sylvestris či A. ranunculoides. Všechny mají společné brzké jarní kvetení a nízkou výšku. Dnes však bude řeč o vysokých sasankách kvetoucích na podzim.

Přečíst článek >>

Jardins de Balata – cesta korunami palem na Martiniku

Dnešní příspěvek o zahradě bude trochu jiný, protože ho nepíše obvyklá autorka, moje žena Terka. Jako manžel nadšené perenářky jsem si zvykl cestovat po zahradách, a nepřekvapilo mě, že jsme na jednu „museli“ vyrazit i během našich líbánek v Karibiku. Terka stále slibovala, že o zahradě napíše, ale jednak nemá teď tolik času na psaní blogu (má plné ruce s výchovou malého zahradníka), a také si nebyla jistá, že tato exotická zahrada do blogu zapadne (protože nezná téměř žádnou tropickou květenu). Myslím si ale, že je trochu škoda o ní nenapsat, a tak píši tyto řádky…


Přečíst článek >>

Penstemon – Trvalka sezóny 2021

Trvalkou sezóny 2021 se stal Penstemon, česky dračík. Patří do čeledi Scrophulariaceae (krtičníkovité), což vám na první dobrou možná moc nepoví, ale když se zadíváte na tvar květů, nápadně vám připomenou naše domácí náprstníky (Digitalis), které patří do stejné čeledi. Původní druhy, kterých je okolo 270, pochází převážně ze Severní Ameriky a mají rozmanité biotopy – od polopouští, přes travnaté prérie, světlé otevřené lesy až po alpinské svahy.

Bohatě kvetoucí záhon s různými kultivary dračíku (Penstemon) a letničkovými druhy šalvějí.

Dračíky rostou trsovitě a jejich olistěné lodyhy nesou podlouhlé kopinaté až úzce protáhlé … Přečíst článek >>

Rozevlátá zahrada s nádechem staré Anglie

Celosvětová krize kolem nového koronaviru nás všechny načas zamkla doma. Dokonce věhlasná Chelsea Flower Show, která se koná každý rok koncem května byla zrušena poprvé od druhé světové války. Naštěstí se ochranná opatření uvolnila právě včas, aby mohl proběhnout Víkend otevřených zahrad v Čechách. Nadšeně jsem vyrazila do jedné ze zahrad v mém blízkém okolí, zahrady paní Fenclové v Libušíně, která byla letos otevřena veřejnosti vůbec poprvé.

Přečíst článek >>

Amsonia – Trvalka sezóny 2020

Trvalkou sezóny pro letošní rok 2020 zvolil Český spolek perenářů Amsonii (česky také amsónie). Amsonie je taková nenápadná kráska, která úplně neohromí na první pohled, ale její krása se skrývá v detailu a nenáročném pěstování. Její drobné, ocelově modré kvítky se stavbou podobají brčálu barvínku (Vinca), který patří do stejné čeledi toješťovité (Apocynaceae). Květy se objevují již v průběhu května a vydrží do června až července podle druhu. Na podzim oceníte krásné zbarvení listů, které září zlatavě žlutou až žlutooranžovou.

Přečíst článek >>