Achillea filipendulina 'Hella Glashoff'

řebříček tužebníkovitý 'Hella Glashoff'

čeleď: Asteraceae

Achillea filipendulina pochází z oblasti Kavkazu a jihovýchodu Turecka až po Írán, střední Asii a Afghánistán. Je dlouho pěstována v kultuře odkud může zplaňovat, zaznamenány jsou příklady v Británii, Francii, Španělsku, Itálii, na severovýchodě USA, jihovýchodě Austrálie, ale i u nás v okolí Prahy a Brna. Přirozeně roste na skalnatých svazích či travnatých loukách. Vyžaduje dobře propustnou půdu, jinak není náročná, snese i chudé půdy. Nejlépe kvete na plném slunci.

Achillea filipendulina dosahuje výšky až 1 metr, ale kultivary mohou být i značně vyšší. Listy jsou úzké, až 20 cm dlouhé, svrchu zelené, na spodní straně pak sivozelené až stříbrné, hustě chlupaté, jemně hluboce vykrajované. Vypouklá, hustá, zhruba 10 cm v průměru velká květenství (chocholíky) jsou tvořena až 300 malými (3 mm) květenstvími (úbory), jež vykvétají od června do srpna, často remontují v září. Hodí se k řezu do vázy i na usušení.

'Hella Glashoff' kvete pastelově krémově žlutými květy, které se velmi dobře kombinují s ostatními barvami. Nakvétá později než většina řebříčků. Kultivar 'Hella Glashoff' vyšlechtil Ernst Pagels v roce 1995 a je cenný zejména pro svůj nízký vzrůst. Dosahuje výšky pouze do 70 cm, a je tak výrazně nižší než podobně zbarvený kultivar 'Credo'. Při záhonových testech v Dendrologické zahradě v Průhonicích se však ošklivě rozklesával, což ale mohlo být dáno živnou půdou.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 70 cm

Šířka: 60 - 70 cm

Květy krémově žluté.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy sivozelené až zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloba krčku a stonku, padlí, rzi

Potenciální škůdci: mšice

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Na sušení
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>