Achillea millefolium 'Apple Blossom'

řebříček obecný 'Apple Blossom'

čeleď: Asteraceae

syn. Achillea millefolium 'Apfelblüte'

Achillea millefolium je domácí trvalkou ve většině Evropy a západní Asii, nejvýchodněji zasahuje do Himálají a zdomácněla v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. Roste na loukách a suchých travnatých místech, často ve škarpách podél silnic. Je velmi odolná přísuškům a teplým létům, nejlépe prosperuje na plném slunci. Půdu snese i horší, štěrkovitou, chudou na živiny, nesnáší vlhké půdy.

Achillea millefolium má vzpřímené, tuhé a pevné stonky olistěné matně zelenými až šedozelenými, úzkými, jemně vykrajovanými listy. Šedozelené kultivary bývají obecně více krátkověké a méně mrazuvzdorné (vyžadují sušší stanoviště pro přezimování). Horizontální květenství (chocholíky) se skládají z 50 až 150 drobných úborů (květenství). Vykvétá v červnu až červenci, při odstranění květů po odkvětu nasazuje nové během konce léta, nejčastěji v září. Někdy se vyplatí květenství ponechat, jelikož odkvetlé, dozrávající zdobí zahradu během podzimu a začátkem zimy.

'Apple Blossom' nebo také 'Apfelblüte' je kultivar náležící do skupiny Galaxy Hybridů, která vznikla křížením Achillea millefolium a Achillea 'Taygetea' (A. millefolium × A. clypeolata). Vyšlechtěný v Německu A. Kikillusem. Má šedozelené listy. Barva květenství se pohybuje v tónech růžové od bílorůžové až po sladce světle růžovou, a to i v rámci jedné rostliny. Může se intenzivně rozrůstat a vytlačovat okolní trvalky, trsy lze snadno redukovat na podzim či brzy zjara.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z2 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 70 - 90 cm

Šířka: 60 - 70 cm

Květy sladce světle růžové až růžovobílé.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy šedozelené až sivozelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: mšice

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>