Achillea millefolium 'Apricot Delight'

řebříček obecný 'Apricot Delight'

čeleď: Asteraceae

Achillea millefolium je domácí trvalkou ve většině Evropy a západní Asii, nejvýchodněji zasahuje do Himálají a zdomácněla v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. Roste na loukách a suchých travnatých místech, často ve škarpách podél silnic. Je velmi odolná přísuškům a teplým létům, nejlépe prosperuje na plném slunci. Půdu snese i horší, štěrkovitou, chudou na živiny, nesnáší vlhké půdy.

Achillea millefolium má vzpřímené, tuhé a pevné stonky olistěné matně zelenými až šedozelenými, úzkými, jemně vykrajovanými listy. Horizontální květenství (chocholíky) se skládají z 50 až 150 drobných úborů (květenství). Vykvétá v červnu až červenci, při odstranění květů po odkvětu nasazuje nové během konce léta, nejčastěji v září. Někdy se vyplatí květenství ponechat, jelikož odkvetlé, dozrávající zdobí zahradu během podzimu a začátkem zimy.

'Apricot Delight' kvete starorůžovými květy, které se při odkvétání barví do světleji růžové. Kultivar patří do série Tutti Frutti, kterou na trh uvedla britská školka Blooms of Bressingham v roce 2007. Celá série kultivarů byla šlechtěná pro dlouhotrvající kvetení a kompaktní vzrůst – 'Apricot Delight' dosahuje výšky do 60 cm.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 55 - 60 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy starorůžové.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy sivozelené až šedozelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: mšice

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Na sušení
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>