Achillea millefolium 'Pomegranate'

řebříček obecný 'Pomegranate'

Achillea millefolium je domácí trvalkou ve většině Evropy a západní Asii, nejvýchodněji zasahuje do Himálají a zdomácněla v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. Roste na loukách a suchých travnatých místech, často ve škarpách podél silnic. Je velmi odolná přísuškům a teplým létům, nejlépe prosperuje na plném slunci. Půdu snese i horší, štěrkovitou, chudou na živiny, nesnáší vlhké půdy.

Achillea millefolium má vzpřímené, tuhé a pevné stonky olistěné matně zelenými až šedozelenými, úzkými, jemně vykrajovanými listy. Horizontální květenství (chocholíky) se skládají z 50 až 150 drobných úborů (květenství). Vykvétá v červnu až červenci, při odstranění květů po odkvětu nasazuje nové během konce léta, nejčastěji v září. Někdy se vyplatí květenství ponechat, jelikož odkvetlé, dozrávající zdobí zahradu během podzimu a začátkem zimy.

'Pomegranate' je kultivar ze série Tutti Frutti, která byla šlechtěna pro bohaté a spolehlivé kvetení a komapktní habitus. 'Pomegranate' byl nalezen v roce 2003 v populaci Achillea millefolium 'Summer Pastels', v roce 2007 byl uveden na trh školkou Blooms of Bressingham.V roce 2010 byl kultivar patentován. Trs je poměrně kompaktní, dosahuje výšky do 60 cm a kvete, jak název napovídá, barvou granátového jablka. Podle Heritage Perennials je to jeden z nejlepších kultivarů pro pěstování v nádobách.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí, hniloba krčku a stonku, rzi

Potenciální škůdci: mšice

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 45 - 60 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy vínově červené.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy sivozelené až šedozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Na sušení
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>