Achillea 'Moonshine'

Achillea 'Moonshine'

řebříček 'Moonshine'

Achillea 'Moonshine' byl introdukován Alanem Bloomem již v roce 1958 a jedná se o zahradního křížence pravděpodobně mezi druhy Achillea clypeolata a Achillea millefolium. Některé zdroje však uvádějí, že se jedná o křížence druhu A. clypeolata s kultivarem A. 'Taygetea' (jeho původ není přesně znám, ale nejčastěji se jako jeho rodiče uvádějí A. clypeolata a A. millefolium).

Achillea 'Moonshine' vyniká svým kompaktním, pevným habitem, který dosahuje výšky pouze okolo 60 cm. Může být vysazena i na okraj záhonu, nerozlehává se. Vzpřímené stonky jsou bohatě olistěné stříbrno- až šedozelenými, hluboce, jemně dělenými, aromatickými listy. Na koncích stonků vyrůstají plochá až deštníkovitá květenství složená z malých, dlouho kvetoucích, zářivě světle žlutých květů. Květenství měří v průměru kolem 8 cm. Achillea 'Moonshine' se dost podobá kultivaru Achillea 'Coronation Gold', ale je o něco menší a květy jsou světleji žluté. 'Moonshine' kvete od června do července a po seříznutí trsu po odkvětu může opakovat kvetení ještě v září. Někdy se vyplatí květenství ponechat, jelikož odkvetlé, dozrávající zdobí zahradu během podzimu a začátkem zimy.

Tento kultivar řebříčku je velmi odolný přísuškům a teplým létům, nejlépe prosperuje na plném slunci. Půdu snese i horší, štěrkovitou, chudou na živiny i vysýchavou. Dobře se mu daří v dobře propustných, písčitohlinitých půdách. Nesnáší vlhké půdy, v nichž trpí kořenovou hnilobou či hnilobami krčku a stonku. Na stanovišti nevydrží příliš dlouho a vyžaduje časté přesazování nebo dělení trsů alespoň jednou za 2-3 roky.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: B1, FR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloba krčku a stonku, kořenová hniloba, padlí

Potenciální škůdci: mšice

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 30 - 50 cm

Květy pastelově žluté.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy stříbřitě šedozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>