Aconitum napellus Newry Blue

Aconitum napellus 'Newry Blue'

oměj 'Newry Blue'

Aconitum napellus pochází ze západní Evropy z pohoří Alp. Jeho výskyt zasahuje i do Karpat a na severu do Švédska. Druh je extrémně variabilní a má mnoho poddruhů a variet. U nás tento druh neroste, nejedná se o oměj šalamounek (Aconitum plicatum). Roste především v horských a podhorských oblastech na loukách, při okraji pastvin a na okrajích lesů.

Z hlíznatého kořenového systému vyrůstá až přes 1 m dlouhá olistěná lodyha, která se u některých poddruhů větví. Nese obvykle tmavě modré nebo fialové květy ve tvaru přilby, která je obvykle nízká (max. stejně vysoká jako široká). Doba kvetení také závisí na poddruhu, některé kvetou již v květnu, jiné až do srpna. Listy jsou dlanitě jemně stříhané, tmavě zelené a často kožovité.

Všechny části této rostliny jsou silně toxické, a proto se doporučuje při manipulaci s ní nosit rukavice, zalepit všechny oděrky a živé rány. Při požití je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

'Newry Blue' je výjimečný kultivar, který pochází ze severoirské školky Daisy Hill Nursery, kde jej objevili v roce 1954. 'Newry Blue' je vysoký až 1,5 m s poměrně úzkým habitem a hlíznatým kořenovým systémem. Bohatě kvetoucí a výjimečně dlouhá (60 cm) květenství tmavě modrých květů, které rozkvétají od června do srpna. Je jedním z prvních omějů, které vykvétají.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: GR2, B3, FR2, FR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 120 - 150 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy tmavě modré.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy tmavě zelené.

Habitus vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>