Aconitum Stainless Steel

Aconitum 'Stainless Steel'

oměj 'Stainless Steel'

Aconitum 'Stainless Steel' je zahradní kříženec mezi Aconitum × cammarum (kříženec A. napellus a A. variegatum) a himalájským druhem Aconitum spicatum rostoucím vysoko v horách. Kultivar 'Stainless Steel' byl introdukován v roce 1998 poté, co byl objeven v Holandsku Aadem a Elly Geerlingovými.

Aconitum 'Stainless Steel' dosahuje výšky zhruba 100 až 120 cm, přičemž habitus je velmi kompaktní a pevný, tudíž nevyžaduje vyvazování k opoře. Přímé, rovné stonky jsou bohatě olistěné tmavě zelenými, hluboce, jemně vykrajovanými listy, které na podzim barví do jasně žluté. Květní laty jsou složené z ocelově světle modrých až modrošedých květů, které mají tvar vysoké helmice. Kvetou obvykle od konce června do konce srpna, někdy až do září (hodně záleží na počasí a poloze, na plném slunci mají květy kratší životnost než v polostínu).

Aconitum 'Stainless Steel' se nejlépe daří v polostínu, zejména ocení přistínění v odpoledních hodinách. Prosperuje obvykle i na plném slunci, avšak půda nesmí nikdy vyschnout. Obecně se oměji daří lépe v oblastech s chladnějším, vlhčím létem. Půda by měla být živná, bohatá na organickou složku, vlhčí, ale velmi dobře propustná. Nesnáší příliš dobře časté přesazování a chvíli mu trvá než se etabluje na stanovišti.

Všechny části této rostliny jsou silně toxické, a proto se doporučuje při manipulaci s ní nosit rukavice, zalepit všechny oděrky a živé rány. Při požití je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: mšice

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 100 - 120 cm

Šířka: 30 - 50 cm

Květy v chladně světle modré až ocelově modrošedé.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy tmavě zelené, na podzim jasně žluté.

Habitus vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>