Cimicifuga racemosa

Actaea racemosa

ploštičník hroznovitý

Actaea racemosa pochází ze Severní Ameriky z oblastí Massachusetts, Ontario až po Missouri a Georgii. Roste ve vlhkých, světlých lesích.

Ploštičník hroznovitý vytváří trsy svěže zelených listů dělených do až 27 malých, kopinatých lístků, které působí velmi jemně a vzdušně. Z trsu vyrůstají přímé, až 180 cm dlouhé lodyhy, které se v horní polovině větví a nesou úzce hroznovitá květenství. Květenství jsou složena z velkého množství malých, bílých či krémových kvítků, které jsou po rozkvětu jaksi střapaté. Tento efekt zajišťují bílé tyčinky, paprskovitě trčící jako prskavky na všechny strany. Kvete od července a slabě zapáchá.

Actaea racemosa nejlépe prospívá v polostínu nebo lehkém bloudivém stínu opadavých stromů. Půdu preferuje živnou s vysokým obsahem humusu a snese lehce vápenaté půdy. Trvalce trvá až 3 roky než se etabluje na stanovišti, to platí i pro dělení trsů. Po etablování však toleruje i kratší letní sucha.

Ploštičník obshuje látky, které mají prokázané účinky na zmírnění projevů menopauzy, pomáhají při menstruačních bolestech, používají se jako sedativa a mají protizánětlivé účinky. Ve velkých dávkách je rostlina jedovatá, poškozuje nervový systém.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 120 - 180 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>