Ajuga reptans Black Scallop

Ajuga reptans 'Black Scallop'

zběhovec plazivý 'Black Scallop'

Ajuga reptans je domácí na většině území Evropy vyjma severní Skandinávie a Ruska, na východě zasahuje až po Kavkaz a Turecko. U nás se vyskytuje hojně na celém území. Přirozeně roste v listnatých lesích, podél lesních potoků, křovin i na vlhčích loukách.

Zběhovec plazivý je půdokryvná trvalka s horizontálním oddenkem a plazivými, olistěnými, nadzemními výběžky, které zakořeňují. Stálezelené, asi 9 cm velké, obvejčité listy jsou tmavě zelené. Na přelomu jara a léta vyrůstá až 15 cm vysoká, vzpřímená, nevětvená lodyha, která nese husté klasy světle modrofialových až levandulových kvítků.

Ajuga reptans je velmi tolerantní na stanovištní nároky, snese plné slunce, polostín, dokonce i bloudivý stín. Půdy toleruje i chudší, ale nikoli suché či těžké.

'Black Scallop' vyniká svými lesklými, tmavě purpurovými až kaštanovými listy, které se na slunci mohou jevit až téměř černé. Listy jsou po okraji mělce, široce vroubkované. Světle fialové květy jsou vonné. Celkový habitus je kompaktní, ale aktivně se rozrůstající. Kultivar 'Black Scallop' byl poprvé spatřen v roce 1998 ve školce jako spontánní mutace kultivaru 'Braunherz'. Na trh byl uveden v roce 2005.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 10 - 15 cm

Šířka: 15 - 60 cm

Květy světle fialovomodré až levandulové.

Doba kvetení: květen až červen

Listy lesklé, tmavě purpurové až tmavě kaštanové.

Habitus půdopokryvný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Okrasné listem
  • Půdopokryvné trvalky
  • Vonné trvalky
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>