Allium christophii

Allium cristophii

česnek ozdobný

Allium cristophii pochází ze severního Íránu, okolí Elbrus na Kavkaze až po střední Asii. Roste zde na skalnatých svazích v nadmořských výškách od 900 do 2250 m. n. m. V roce 1884 byl introdukován do severní Evropy.

Česnek ozdobný (někdy také česnek Christophův) dosahuje výšky jen okolo 50 cm. U báze vyrůstají listy, které jsou zpočátku ochlupené, později lysé. Na koncích neolistěných stonků je vždy jedno velké kulaté květenství, které dosahuje v průměru 20 cm. Skládá se až z 200 poměrně velkých (4 cm) hvězdicovitých květů na dlouhých stopkách. Květy jsou růžovofialové a mají jakýsi metalický lesk. Kvete obvykle v červnu. V době kvetení již začínají žloutnout a zatahovat listy, které jsou v průběhu jara svěže zelené. Allium cristophii je jedním z nejlepších okrasných česneků pro sušení.

Allium cristophii nejlépe prosperuje na slunném, výhřevném stanovišti s dobře propustnou, chudou, štěrkovitou půdou. V těžkých jílovitých půdách se doporučuje přidat štěrk pro lepší drenáž. Nesnáší živné půdy bohaté na dusík. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do skalek.

Cibule vysazujeme na podzim (v říjnu nebo podle počasí) do hloubky zhruba 12 – 15 cm. Cibule jsou u nás mrazuvzdorné, ale ve vlhkých zimách mohou vyhnívat.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z8 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: bílá sklerociová hniloba, padlí

Potenciální škůdci: slimáci, květilka cibulová, šneci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 40 - 60 cm

Šířka: 20 - 25 cm

Květy růžovofialové.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Na sušení
  • Štěrkové záhony
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>