Allium lusitanicum

Allium lusitanicum

česnek chlumní horský

Allium lusitanicum dříve známý jako Allium senescens subsp. montanum je evropský druh, který roste na travnatých stráních, skalnatých útesech a v borových lesích od Portugalska po Ukrajinu. U nás se vyskytuje především v teplejších oblastech a je hodnocen jako vzácnější druh naší květeny vyžadující další pozornost (C4a). Všechny subspecie a variety druhu Allium senescens pochází z Asie, a proto byl tento evropský typ (dříve subsp. montanum) vyjmut a přejmenován na Allium lusitanicum.

Česnek chlumní horský vytváří trs šedozelených až modrozelených, plochých úzkých listů, které při rozmačkání vydávají typické česnekové aroma. Z trsu listů vyrůstají zhruba 40 cm vysoké, pevné stonky, které nesou kulovité květenství složené z drobných, lila až levandulově fialových kvítků. Květenství mají zhruba 3 cm v průměru. Kvete obvykle pozdě, v červenci až v srpnu. Na podzim dozrávají semena, kterými se ve vhodném prostředí množí.

Allium lusitanicum se nejlépe daří na otevřených, slunných stanovištích s propustnou půdou. Ve vlhkých půdách cibule uhnívají. Preferuje otevřený prostor, nevyhovuje jí utlačování rostlinnými sousedy. Hodí se do skalek, střešních zahrad i štěrkových záhonů. Ačkoli se běžně nepoužívá v kuchyni, lze ji pěstovat i pro kulinářské účely.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, B1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, padlí, rzi

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 30 - 45 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy světle lila až levandulové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy šedozelené až modrozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Do nádob
  • Na sušení
  • Skalky
  • Štěrkové záhony
  • Střešní zahrady
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>