Allium Red Mohican

Allium 'Red Mohican'

okrasný česnek 'Red Mohican'

Allium 'Red Mohican' dosahuje výšky až 1 m, ale rostlina je poměrně subtilní. Dlouhé, tenké stonky se ohýbají pod tíhou kulatého květenství a až těsně před rozkvětem se narovnají. Úzké, nenápadné, světle zelené listy odumírají obvykle ještě před kvetením.

Allium 'Red Mohican' patří do skupiny okrasných česneků označovaných jako "drumstick" (paličkové) česneky podle jejich malého kulatého květenství na konci dlouhého stonku. Kultivar vyniká svými vínově červenými kulatými květenstvími, která jsou zakončená jakýmsi střapcem květů, díky němuž získal své kultivarové jméno. Na dlouhých vínově červených stopkách vykvétají z vínových poupat kontrastně bílé, drobné kvítky, které krásně voní. Květy také lákají včely a další opylovače. Květenství jsou vhodná k řezu do vázy i k sušení.

Allium 'Red Mohican' se výborně hodí pro pěstování ve smíšených trvalkových záhonech, zvláště mezi okrasnými trávami. Nejlépe prospívá v dobře propustné půdě na plném slunci.

Kultivar 'Red Mohican' je někdy připisován druhu Allium amethystinum, který je ale zřejmě jen jedním z jeho rodičů. Allium amethystinum pochází z oblasti Středomoří - Itálie, Řecko, Sicílie a západní část Turecka. Kultivar 'Red Mohican' objevil holandský šlechtitel, Jan Bijl, který má "na svědomí" také velmi známý kultivar 'Globemaster'. Od roku 2012 jej množí výhradně holandská školka Gebr. Valkering.

Nároky na pěstování

Slunce

Stanovištní okruhy: FR2, FR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 80 - 100 cm

Šířka: 20 - 25 cm

Květenství vínově červené s bílými kvítky.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy světle zelené.

Habitus vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Na sušení
  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Vonné trvalky