Allium ursinum

Allium ursinum

česnek medvědí

Allium ursinum je domácí vytrvalou cibulovinou na většině území Evropy od Skotska a Finska po Španělsko a Řecko a na východě po Kavkaz. U nás se vyskytuje roztroušeně až hojně po celém území. Roste většinou ve vlhkých lesích na mírně kyselých půdách a často se rozrůstá do velkých kolonií.

Česnek medvědí vyrůstá z úzké válcovité cibule do výšky okolo 25 cm. Z cibule vyrůstají většinou jen dva řapíkaté, kopinaté, svěže zelené listy, které jsou až 20 cm dlouhé a 8 cm široké. Bezlistý stvol nese polokulovité květenství, které je složeno z 6 - 20 malých, hvězdicovitých, bílých květů.

Česnek medvědí je dnes velmi populární bylinkou a často používá do různých pokrmů (saláty, pomazánky, pesta atd.). Sbírají se především listy, jejichž chuť je nejlepší ještě před rozkvětem. Některé zdroje uvádí i jeho léčivé účinky jako je pročištění žaludku a střev, také proti parazitům nebo na snížení tlaku. Ale pozor, jeho sběr v chráněných lokalitách je nezákonný. Lze jej velmi úspěšně pěstovat v zahradě na stinných vlhčích místech.

Allium ursinum vyžaduje svěží až mírně vlhkou (ale ne zamokřenou) půdu v polostínu či ve stínu. Vyhovuje mu mírně kyselá půda, ale dobře poroste i v neutrální živné půdě bohaté na organickou složku (opadané tlející listí apod.).

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí, bílá sklerociová hniloba

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Cibuloviny

Výška: 20 - 35 cm

Šířka: 10 - 20 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: duben až květen

Listy leskle svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>