Amsonia hubrichtii

Amsonia hubrichtii

amsónie Hubrichtova

Amsonia hubrichtii se přirozeně vyskytuje jen v pohoří Ouachita Mountains v Arkansasu a Oklahomě. Velmi se podobá missurijskému druhu Amsonia ciliata, avšak Amsonia hubrichtii má užší, téměř nitkovité listy a postrádá nápadné ochlupení na rašících listech. Druh byl objeven teprve v roce 1942 biologem Leslie Hubrichtem, který se primárně zabýval studiem sladkovodních měkkýšů.

Z širokého rozložitého trsu amsónie vyrůstá až 50 hustě olistěných stonků. Tenké, téměř nitkovité listy vytváří tu nejjemnější texturu. Listy jsou až 7,5 cm dlouhé a pouze 2 mm široké. Vyrůstají hustě na 60 - 90 cm vysokých stoncích, které na jaře zakončují světle modré hvězdicovité květy. Kvete zpravidla 2 - 3 týdny. Hlavní sezónou této trvalky je podzim, kdy se zbarvuje do nápadně svítivě žluté a později se začátkem zimy mění listy barvu do medově hnědé. Tato exploze barev vydrží alespoň 1 měsíc podle podzimního počasí.

Amsonia hubrichtii není náročná na půdu, daří se jí jak v propustných jílovitých, tak v písčitých půdách. Nejvíce ocení půdy bohaté na organickou složku, která zadržuje vodu. Snese i přísušky, ale dorůstá pak menší výšky. Nejlepšího podzimního zbarvení dosáhne na plném slunci, ale poroste dobře i v polostínu, kde zase vydrží déle kvést. Ve stínu vytahuje za sluncem a trsy mají tendenci se rozklesávat, pak se doporučuje po odkvětu sestřihnout.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 90 cm

Šířka: 75 - 110 cm

Květy ocelově světle modré.

Doba kvetení: květen až červen

Listy svěže zelené, na podzim jasně žluté.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okrasné listem
  • Prérijní výsadby