Amsonia tabernaemontanavar. salicifolia

amsónie var. salicifolia

Amsonia tabernaemontana pochází ze střední a východní části Spojených států, kde nejčastěji roste na otevřených, vlhčích, travnatých plochách. Ze statného kořenového systému vyrůstají jednotlivé stonky, což dává rostlině keříčkovitý habitus. Stavba květů se podobá květům blízce příbuzného barvínku (Vinca). Ocelově světle modré květy se objevují od května do července, a přestože nepatří mezi nejnápadnější, Amsonia tabernaemontana si zaslouží větší pozornost v našich zahradách. Velmi atraktivní je jasně žluté podzimní zbarvení listů.

Amsonia tabernaemontana je na pěstování velmi nenáročnou trvalkou, která poroste v téměř každé zahradní půdě. Toleruje krátké přísušky, ale na sušších místech se dorůstá menší výšky, zhruba 60 – 70 cm. Zároveň se invazivně nerozrůstá a neutlačuje sousední trvalky. Amsonia tabernaemontana obsahuje lehce toxické mléko (obsah latexu 2 – 5%), které může podráždit pokožku, ale zároveň výrazně odpuzuje slimáky a šneky. To z amsónie tvoří ideální trvalku pro vlhká polostinná místa.

var. salicifolia má úzké, hladké (bez chlupů) listy podobné vrbě. Šířka listů nepřesahuje 2,5 cm. Je velmi podobná druhu Amsonia orientalis, který však pochází ze severu Řecka a Turecka.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 80 cm

Šířka: 35 - 45 cm

Květy ocelově světle modré.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy sytě zelené, na rubu pastelově světle zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Prérijní výsadby
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>