Anchuza azurea Loddon Royalist

Anchusa azurea 'Loddon Royalist'

pilát modrý 'Loddon Royalist'

Anchusa azurea je robustní trsovitá trvalka vzpřímeného habitu, pocházející ze široké oblasti Evropy, severní Afriky, přes Turecko, Írán po centrální Asii. V přírodě roste podel silnic, v suchých příkopech, na okrajích polí a slunných kamenitých kopcích až do nadmořské výšky 2500 m. Anchusa azurea má velmi silný kořenový systém, který nese vzpřímené lodyhy s drsnými chloupky dosahující výšky až 1,5 m. Také zhruba 10 - 30 cm dlouhé, úzké listy jsou hrubě chloupkaté. Na počátku léta se objevují hořcově modré květy, cca 1,5 cm v průměru, ke konci kvetení se zbarvují lehce do fialova.

Anchusa azurea je krátkověká trvalka, ale po dozrání semen se aktivně vysemeňuje (není však invazivní), tudíž se na vhodném stanovišti udrží po mnoho let. Výborně se hodí pro zahrady v přírodním stylu, trvalkové louky či perenového rabata. Nejlépe se jí daří na plném slunci v písčité, dobře propustné půdě.

'Loddon Royalist' jako kultivar převyšuje původní druh nápadně většími květy a nižším, kompaktnějším vzrůstem. Čistě modré květy vynikají dobře na světle až limetkově zeleném olistění. 'Loddon Royalist' je velmi robustní kultivar. Pro své dobré zahradnické vlastnosti získal bristské ocenění AGM (Award of Garden Merit).

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: larvy minující na listech

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 90 cm

Šířka: 60 - 70 cm

Květy jasně hořcově modré.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy svěže světle zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>