Anemone blanda

sasanka vábná

čeleď: Ranunculaceae

syn. Anemone apennina subsp. blanda

Anemone blanda pochází z východní části Středozemí, od Albánie a Řecka až do Libanonu, kde roste na skalnatých místech, v křovinách a v lesních světlinách či lemech v nadmořských výškách do 2000 metrů n. m.

Sasanka vábná je hlíznatá, vytrvalá bylina dosahující výšky do 15 cm. Dlouze řapíkaté, jemně hluboce dělené, trojčetné listy jsou zelené, řídce chlupaté, avšak na spodní straně lysé, čímž se liší od podobné Anemone apennina. Stonky nesou listy vyrůstající v přeslenu a na konci vždy jen jeden květ. Květy mohou být tmavě fialovomodré nebo čistě bílé (na fotografiích je modře kvetoucí forma). Vegetaci ukončuje v červnu až červenci a přežívá do jara v podobě malé, nepravidelně členěné, víceleté hlízy.

Anemone blanda nejlépe roste na lehkých, humózních půdách s vysokým obsahem organických látek. Roste dobře na plném slunci, ale i v mírném polostínu pod korunami opadavých stromů. Hlízy by se měli vysazovat zhruba 5 až 7 cm hluboko. Při zimních holomrazech může vymrzat, proto se doporučuje zimní kryt z chvojí. Na přemokřených stanovištích trpí hlízy bakteriálními hnilobami. Hodí se do skalek (zejména šlechtěné kultivary) i do podrostů pod stromy, kde může zplaňovat.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Hlíznaté rostliny, Skalničky

Výška: 10 - 15 cm

Šířka: 15 - 18 cm

Květy tmavě fialovomodré.

Doba kvetení: březen až duben

Listy zelené.

Habitus půdopokryvný, výběžkatý/odnožující

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí, virová mozaika

Potenciální škůdci: dřepčíci, háďátka, housenky, mšice, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Ke zplanění
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>