Anemone hupehensis 'Ouvertüre'

sasanka japonská 'Ouvertüre'

čeleď: Ranunculaceae

syn. Anemone × hybrida 'Ouverture'

Anemone hupehensis pochází ze střední a západní Číny, kde roste ve stržích a roklích, mezi zastíněnými skalami, v křoví, ale i na otevřených kamenitých místech v nadmořských výškách od 600 do 2500 metrů.

Vytváří trsy rozšiřující se šlahouny, horizontálními stonky, které zakořeňují. Listy jsou složené ze 3 řapíkatých, zubatých, řídce chlupatých, na spodní straně lehce purpurových. Podle stanoviště dosahuje výšky 60 až 100, občasně i 130 cm. Stonky jsou větvené a na každé větvi vyrůstá jeden bílý, světle růžový či růžovopurpurový, 5 až 6 cm v průměru široký květ. Kvete od srpna do října.

Anemone hupehensis se nejlépe daří v lehkém polostínu či na plném slunci za předpokladu, že má humózní, svěží půdu, která během léta nevysýchá. Naopak nemá ráda ani zamokření. Dobře prosperuje v okapové linii korun stromů či podél plotů nebo jako předsadba vyšších keřů. Cenná je zejména pro své období kvetení, které navazuje na letní trvalky a předává žezlo podzimním astrám (Aster).

'Ouvertüre' je vylepšením starého kultivaru 'September Charm', kterému je velmi podobný. Kvete velmi světle růžovými, jednoduchými květy, které jsou na spodní straně tmavěji růžové až lila barvy. Jedná se o velmi raný kultivar, čímž je vzácný. První květy mohou rozkvétat již v polovině července a během srpna. Jméno kultivaru znamená „otevření“ s odkazem na rané rozvétání. Kultivar byl introdukován Georgem Arendsem v Německu.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 80 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy světle růžové, zespodu tmavěji lila růžové.

Doba kvetení: červenec až září

Listy čerstvě zelené.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, padlí, plísně, rzi, septoriová listová skvrnitost

Potenciální škůdci: háďátka, housenky

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>