Anemone hupehensis 'Praecox'

sasanka japonská 'Praecox'

čeleď: Ranunculaceae

Anemone hupehensis pochází ze střední a západní Číny, kde roste ve stržích a roklích, mezi zastíněnými skalami, v křoví, ale i na otevřených kamenitých místech v nadmořských výškách od 600 do 2500 metrů.

Vytváří trsy rozšiřující se šlahouny, horizontálními stonky, které zakořeňují. Listy jsou složené ze 3 řapíkatých, zubatých, řídce chlupatých, na spodní straně lehce purpurových. Podle stanoviště dosahuje výšky 60 až 100, občasně i 130 cm. Stonky jsou větvené a na každé větvi vyrůstá jeden bílý, světle růžový či růžovopurpurový, 5 až 6 cm v průměru široký květ. Kvete od srpna do října.

Anemone hupehensis se nejlépe daří v lehkém polostínu či na plném slunci za předpokladu, že má humózní, svěží půdu, která během léta nevysýchá. Naopak nemá ráda ani zamokření. Dobře prosperuje v okapové linii korun stromů či podél plotů nebo jako předsadba vyšších keřů. Cenná je zejména pro své období kvetení, které navazuje na letní trvalky a předává žezlo podzimním astrám (Aster).

'Praecox' kvete dříve než většina odrůd, nakvétá již koncem července a kvete do září až října. Jednoduché květy se skládají z kulatých, růžových okvětních plátků. Vnější plátky jsou mírně tmavší, takže celkové vzezření je jaksi dvoubarevné. Kultivar 'Praecox' je také nižší než většina příbuzných, dosahuje výšky okolo 60 cm, maximálně 80 cm v živné humózní půdě. Kultivar byl introdukován Georgem Arendsem v roce 1935.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 80 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy růžové, vnější plátky tmavší.

Doba kvetení: červenec až září

Listy čerstvě zelené.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, padlí, plísně, rzi, septoriová listová skvrnitost

Potenciální škůdci: háďátka, housenky

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>