Anemone hupehensis var. japonica Splendens

Anemone hupehensis var. japonica 'Splendens'

sasanka japonská var. japonica 'Splendens'

Anemone hupehensis pochází ze střední a západní Číny, kde roste ve stržích a roklích, mezi zastíněnými skalami, v křoví, ale i na otevřených kamenitých místech v nadmořských výškách od 600 do 2500 metrů.

Vytváří trsy rozšiřující se šlahouny, horizontálními stonky, které zakořeňují. Listy jsou složené ze 3 řapíkatých, zubatých, řídce chlupatých, na spodní straně lehce purpurových. Podle stanoviště dosahuje výšky 60 až 100, občasně i 130 cm. Stonky jsou větvené a na každé větvi vyrůstá jeden bílý, světle růžový či růžovopurpurový, 5 až 6 cm v průměru široký květ. Kvete od srpna do října.

Anemone hupehensis se nejlépe daří v lehkém polostínu či na plném slunci za předpokladu, že má humózní, svěží půdu, která během léta nevysýchá. Naopak nemá ráda ani zamokření. Dobře prosperuje v okapové linii korun stromů či podél plotů nebo jako předsadba vyšších keřů. Cenná je zejména pro své období kvetení, které navazuje na letní trvalky a předává žezlo podzimním astrám (Aster).

var. japonica byla do kultury zavedena již v roce 1843, když ji Robert Fortune objevil planě rostoucí na hrobech v okolí Šanghaje. Květy jsou až 6,5 cm široké, složené až z 25 okvětních plátků, které jsou úzké, často zkroucené nebo nepravidelně tvarované. Listy jsou menší než u základního druhu a mají ostře zašpičatělé konce.

'Splendens' kvete růžovými jednoduchými květy koncem léta a v průběhu podzimu (od druhé poloviny srpna). Dosahuje výšky do 90 cm. Dobře zplaňuje a rozrůstá se do velkých porostů, které produkují velké množství květů.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, padlí, plísně, rzi, septoriová listová skvrnitost

Potenciální škůdci: háďátka, housenky

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 70 - 90 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy sytě růžové.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy čerstvě zelené.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>