Anemone × hybrida 'Margarete'

sasanka japonská 'Margarete'

čeleď: Ranunculaceae

Anemone × hybrida zahrnuje řadu dnešních hybridních kultivarů japonských sasanek, které bývaly starým názvoslovím řazeny pod Anemone hupehensis var. japonica. Tato varieta spolu s Anemone vitifolia s velkou pravděpodobností dala v roce 1848, v anglické zahradě Chiswick vznik semenáčku později pojmenovanému Anemone × hybrida.

Jedná se o velmi vitální, bujně rostoucí trvalku s výraznými trojlaločnatými, tmavě zelenými listy s jemnými, bílými chloupky na spodní straně (znak zděděný po Anemone vitifolia). Vzpřímený dlouhý tenký stonek se na vrcholu krátce větví a nese až 20 sterilních květů. Květy měří běžně až 8 cm v průměru a jsou složené ze 6 až 15 okvětních plátků v odstínech od bílé do sytě růžové.

Anemone × hybrida prospívá v dobré zahradní půdě, dobře propustné a hlavně nepřemokřené. Asi nejlépe se jí daří v lehkém polostínu, ale snese i slunnou polohu za předpokladu dostatku vláhy.

'Margarete' kvete sytě růžovými, poloplnými květy. Kultivar 'Margarete' je velmi podobný starému kultivaru 'Prinz Heinrich', ale má celkově kulatější (méně roztřepené) květy i samotné okvětní plátky (nejsou tolik protažené a úzké jako u 'Prinz Heinrich'). Dosahuje výšky do 100 cm.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 90 - 100 cm

Šířka: 60 - 75 cm

Květy sytě tmavě růžové.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy sytě tmavě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: housenky, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>