Anemone × hybrida 'Serenade'

sasanka japonská 'Serenade'

čeleď: Ranunculaceae

Anemone × hybrida zahrnuje řadu dnešních hybridních kultivarů japonských sasanek, které bývaly starým názvoslovím řazeny pod Anemone hupehensis var. japonica. Tato varieta spolu s Anemone vitifolia s velkou pravděpodobností dala v roce 1848, v anglické zahradě Chiswick vznik semenáčku později pojmenovanému Anemone × hybrida.

Jedná se o velmi vitální, bujně rostoucí trvalku s výraznými trojlaločnatými, tmavě zelenými listy s jemnými, bílými chloupky na spodní straně (znak zděděný po Anemone vitifolia). Vzpřímený dlouhý tenký stonek se na vrcholu krátce větví a nese až 20 sterilních květů. Květy měří běžně až 8 cm v průměru a jsou složené ze 6 až 15 okvětních plátků v odstínech od bílé do sytě růžové.

Anemone × hybrida prospívá v dobré zahradní půdě, dobře propustné a hlavně nepřemokřené. Asi nejlépe se jí daří v lehkém polostínu, ale snese i slunnou polohu za předpokladu dostatku vláhy.

'Serenade' je něžný, ale bujně rostoucí kultivar sasanky. Květy jsou poloplné, světle růžové se středem tvořeným výraznými žlutými tyčinkami. Dlouhé drátkovité stonky jsou dostatečně pevné, takže rostlina nemá tendenci poléhat, ale ve větru se ladně pohupují. Kultivar byl v hodnocení japonských sasanek v Chicago Botanic Garden v roce 2004 označen jako kvalitnější varieta. Introdukován v roce 1960 v Německu.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 100 - 120 cm

Šířka: 60 - 90 cm

Květy světle růžové.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy sytě tmavě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: housenky, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>