Anemone nemorosa Royal Blue

Anemone nemorosa 'Royal Blue'

sasanka hajní 'Royal Blue'

Anomone nemorosa pochází z Evropy, kromě nejjižnějších oblastí, na východě zasahuje areál rozšíření do Turecka. U nás se jedná o poměrně hojně rozšířený druh. Roste ve smíšených a listnatých lesích, na stinných kopcích, vlhčích loukách i pastvinách.

Sasanka hajní je vytrvalá bylina s tenkým, tmavě hnědým, poměrně křehkým oddenkem, díky němuž se bujně rozrůstá. Z oddenku vyrůstají hluboce, jemně, opakovaně dělené listy na dlouhém, tenkém řapíku. Listy se většinou objevují až po či zároveň s květy. Čistě bílé květy měří okolo 3 cm v průměru, počet okvětních plátků se může různit od 5 do 12. Rubová stana plátků může mít nádech do růžova či lila, zejména v poupěti. Kvete před olistěním stromů, v březnu až dubnu, při tuhých zimách až do května. Rostlina je jedovatá, obsahuje protoanemonin, smrtelná dávka pro člověka se uvádí 30 rostlin.

Sasance hajní vyhovuje kyprá, živná, svěží, dobře propustná půda s vysokým obsahem organických látek. Ocení mulčování listovkou či opadankou. Nejlépe se jí daří v polostínu či bloudivém stínu opadavých stromů.

'Royal Blue' kvete jednoduchými, neobvykle sytě modrými květy. Rozrůstá se pomaleji než původní druh a také je o něco menší. Dosahuje výšky do 15 cm. Kvete dlouho.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hlízenka sasanková, padlí

Potenciální škůdci: háďátka, housenky, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 10 - 15 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy sytě modré.

Doba kvetení: duben až květen

Listy svěže zelené.

Habitus půdopokryvný, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Podrostové výsadby
  • Ke zplanění