Anemone nemorosa 'Virescens'

sasanka hajní 'Virescens'

čeleď: Ranunculaceae

Anomone nemorosa pochází z Evropy, kromě nejjižnějších oblastí, na východě zasahuje areál rozšíření do Turecka. U nás se jedná o poměrně hojně rozšířený druh. Roste ve smíšených a listnatých lesích, na stinných kopcích, vlhčích loukách i pastvinách.

Sasanka hajní je vytrvalá bylina s tenkým, tmavě hnědým, poměrně křehkým oddenkem, díky němuž se bujně rozrůstá. Z oddenku vyrůstají hluboce, jemně, opakovaně dělené listy na dlouhém, tenkém řapíku. Listy se většinou objevují až po či zároveň s květy. Čistě bílé květy měří okolo 3 cm v průměru, počet okvětních plátků se může různit od 5 do 12. Rubová stana plátků může mít nádech do růžova či lila, zejména v poupěti. Kvete před olistěním stromů, v březnu až dubnu, při tuhých zimách až do května. Rostlina je jedovatá, obsahuje protoanemonin, smrtelná dávka pro člověka se uvádí 30 rostlin.

Sasance hajní vyhovuje kyprá, živná, svěží, dobře propustná půda s vysokým obsahem organických látek. Ocení mulčování listovkou či opadankou. Nejlépe se jí daří v polostínu či bloudivém stínu opadavých stromů.

'Virescens' je zajímavý kultivar s okvětními plátky téměř nebo i úplně přeměněnými na jemně dělané, zelené listeny (braktea), které vytváří neobvyklý útvar nad plochou listů. Dosahuje výšky kolem 15 cm.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 10 - 20 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy svěže zelené.

Doba kvetení: duben až květen

Listy svěže zelené.

Habitus půdopokryvný, výběžkatý/odnožující

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hlízenka sasanková, padlí

Potenciální škůdci: háďátka, housenky, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>