Anemone sylvestris je evropský druh, jehož areál výskytu se rozprostírá od jižního Švédska až po severovýchod Francie a na východě po Kavkaz, nevyskytuje se však v Alpách. U nás na jižní Moravě a teplých oblastech v Čechách kdysi bývala běžná, dnes se jedná o silně ohrožený druh (C2b). Běžně ji najdeme v otevřených lesích, na okrajích lesů a na výslunných skalnatých svazích. Většinou je vázaná na vápencové podloží.
Sasanka lesní je nízká trvalka dosahující výšky okolo 20-45 cm. Poměrně intenzivně se rozrůstá z kořenových pupenů (výhonků). Kvete brzy na jaře, někdy už koncem dubna a v květnu. Květy jsou až 7 cm velké, složené z čistě bílých okvětních plátků a výrazných žlutých tyčinek ve středu. Lodyha, která nese květy je hustě plstnatá. Listy jsou řapíkaté, dlanitě 5-ti dílné a jemně střihané. Po odvětu zdobí rostlinu ještě charakteristické "chuchvalce vlny" a následně zbylé kulaté hlavičky.
Anemone sylvestris preferuje plné slunce (trochu navzdory svému jménu), ale daří se jí dobře i v polostínu. Na půdu není náročná, preferuje spíše vápencové podloží a snese dobře i úplné sucho. Po čase se může silně rozrůstat z kořenových výhonů.