Aquilegia vulgarisvar. stellata 'Ruby Port'

orlíček obecnývar. stellata 'Ruby Port'

Aquilegia vulgaris je domácím druhem u nás i v celé Evropě, od Velké Británie po západní Rusko. Roste ve světlých lesích či na loukách až do nadmořské výšky 1700 m. Nad přízemním trsem listů vyrůstají drátkovité, větvené stonky, které nesou zhruba 5 cm velké květy sklánějící se dolů. Aquilegia vulgaris se velmi aktivně kříží v přírodě i v zahradách a vznikají různé barevné kombinace a formy. Je poměrně těžké udržet pravost kultivaru ve výsadbě, silně se vysévá. Velice dobře a snadno se pěstuje ze semen a vyhovuje mu téměř jakákoli půda včetně jílovitých, zásaditých půd.

var. stellata je skupina kultivarů bez typické zahnuté ostruhy na konci květu a korunních plátků, které jsou nahrazeny několikrát zmnoženými, malými, barevnými kališními lístky, které jsou uspořádány podobně jako květ plnokvětého plaménku (Clematis). Aquilegia vulgaris var. stellata byla poprvé popsána Johnem Parkinsonem v roce 1629 jako "růžovitý orlíček".

'Ruby Port' kvete vínově až kaštanově hnědými, plnými květy, které zvláště dobře vyniknou ve společnosti trav či miříkovitých rostlin. Kultivar dosahuje výšky okolo 60 cm. Nejlépe roste ve svěží půdě, která i přes léto zadržuje vláhu, ne však vlhko.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: housenky, larvy minující na listech, mšice

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 50 - 70 cm

Šířka: 30 - 50 cm

Květy tmavě karmínové až kaštanově hnědé.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy zelené s nádechem šedozelené, matné.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>