Aquilegia vulgarisvar. stellata 'White Barlow'

orlíček obecnývar. stellata 'White Barlow'

Aquilegia vulgaris je domácím druhem u nás i v celé Evropě, od Velké Británie po západní Rusko. Roste ve světlých lesích či na loukách až do nadmořské výšky 1700 m. Nad přízemním trsem listů vyrůstají drátkovité, větvené stonky, které nesou zhruba 5 cm velké květy sklánějící se dolů. Aquilegia vulgaris se velmi aktivně kříží v přírodě i v zahradách a vznikají různé barevné kombinace a formy. Je poměrně těžké udržet pravost kultivaru ve výsadbě, silně se vysévá. Velice dobře a snadno se pěstuje ze semen a vyhovuje mu téměř jakákoli půda včetně jílovitých, zásaditých půd.

var. stellata je skupina kultivarů bez typické zahnuté ostruhy na konci květu a korunních plátků, které jsou nahrazeny několikrát zmnoženými, malými, barevnými kališními lístky, které jsou uspořádány podobně jako květ plnokvětého plaménku (Clematis). Aquilegia vulgaris var. stellata byla poprvé popsána Johnem Parkinsonem v roce 1629 jako "růžovitý orlíček".

'White Barlow' je jeden z kultivarů série Barlow, která má své počátky v 80. letech, kdy Alan Bloom dostal semena dvoubarevného orlíčku od vnučky Charlese Darwina, Nory Barlow, po níž tento orlíček následně pojmenoval. Následným šlechtěním vyprodukoval několik barevných variet. 'White Barlow' má typicky plný květ s okvětními plátky čistě bílými a střed s nádechem do žluta.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: housenky, larvy minující na listech, mšice

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 70 - 80 cm

Šířka: 45 - 50 cm

Květy čistě bílé s nádechem do zelena.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy zelené s nádechem šedozelené, matné.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>