Armeria juniperfolia Alba

Armeria juniperifolia 'Alba'

trávnička trsnatá 'Alba'

Armeria juniperifolia pochází ze středního Španělska, kde roste v sutích a na vyhřátých svazích pohoří v nadmořských výškách až 1200 m. n. m.

Trávnička trsnatá vytváří velmi nízký bochánek jehlicovitých, zhruba 1-1,5 cm dlouhých listů hustě stěsnaných k sobě. Jedná se o jednu z nejdrobnějších trávniček vůbec. Na 3-5 cm dlouhých lodyhách vyrůstají kulovitá květenství složená z několika lehce růžových květů. Kvete od konce dubna do května. Bochánky dobře přirůstají, průměru 20 cm však dosáhnou po zhruba 5 letech. Často se stává, že na jižní osluněné straně přirůstá bochánek více.

Armeria juniperifolia vyžaduje plné slunce a velmi dobře propustnou, spíše méně živnou (minerální) půdu s vysokým obsahem štěrku a písku. Nesnáší dlouhodobě vlhčí prostředí, takže je nejlepší ji vysazovat do mírného svahu, aby dešťová voda mohla rychle odtékat. Hodí se do skalek, nádob nebo štěrbin suchých zídek.

'Alba' kvete čistě bílými květy. Roste pomaleji než původní druh a také méně ochotně kvete. Může být náchylná k uhnívání.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: FS1, FR1, M1, SF1

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Skalničky

Výška: 3 - 8 cm

Šířka: 8 - 20 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: duben až květen

Listy leskle zelené.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Půdopokryvné trvalky
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>