Artemisia vulgaris Oriental Limelight

Artemisia vulgaris 'Oriental Limelight'

pelyněk černobýl 'Oriental Limelight'

Artemisia vulgaris má svou domovinu téměř v celé Evropě a západní části Asie, byla zavlečena do Severní Ameriky. Pelyněk černobýl je typickou rumištní rostlinou rostoucí podél cest, na navážkách a skládkách. Kultivary tohoto druhu však dokáží překvapit svým pestrým, panašovaným olistěním a zpestřit suchý kout zahrady. Artemisia vulgaris má dlouhou historii v medicíně, v malém množství pomáhala při porodu, ve větším vyvolávala potrat. Pelyněk se také používal k dochucování piva než se začal používat chmel.

Pelyněk černobýl nejlépe roste v dobře propustných až suchých, často kamenitých či písčitých půdách. Nejlépe se mu daří na plném slunci. Pokud je pěstován v živných půdách či v polostínu, vytahuje a stonky mají tendenci se rozklesávat. Může trpět hnilobou krčku ve vlhkých půdách.

'Oriental Limelight' nebo také 'Janlim' vyniká nad ostatními kultivary svým pevným habitem, který se méně rozklesává a také se nerozrůstá tak agresivně jako příbuzné kultivary. Listy jsou jemně vykrajované, světle zelené s žlutým žíháním (mramorováním). Květy jsou drobné, sdružené do lat, ale nemají valnou okrasnou hodnotu. Pro nejlepší efekt lze rostlinu zmladit koncem června, což iniciuje nové obrůstání s pěkně zbarvenými listy.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: FR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 100 - 120 cm

Šířka: 70 - 90 cm

Květy nepatrné, bíložluté.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy svěže zelené se světle žlutým žíháním.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem