Asplenium scolopendrium Crispum Group

Asplenium scolopendrium Crispum Group

jelení jazyk celolistý

Asplenium scolopendrium pochází z Evropy, severní Afriky a střední Asie. U nás se vyskytuje pouze v Moravském krasu či v Karpatech. Přirozeně roste na vlhkých, zastíněných místech, na kamenných svazích či vápencových skalách. Ve vlhkých oblastech jej lze najít i v rozpadlých maltových spárách ve zdech.

Asplenium scolopendrium vytváří trsy protáhlých, kožovitých, čerstvě zelených, svrchu lesklých listů, které přezimují (stálezelená kapradina). Listy dorůstají až půl metru, zhruba 5 cm na šířku, ale v suchých podmínkách jsou mnohem menší. Spóry jsou produkovány na spodní straně listů seskupeny v hnědé, dlouhé, tenké čárky.

Této kapradině se nejlépe daří ve vlhkých, na opadanku či humus bohatých půdách s vysokým obsahem vápence. Hodí se pro výsadbu pod listnaté stromy, do stinných koutů či podél vlhké zdi. Koncem 19. století bylo pojmenováno spousta kultivarů, které jsou velmi variabilní a od sebe téměř nerozeznatelné, proto se dnes častěji uvádí pouze skupiny kultivarů (angl. group).

Crispum Group je skupina sterilních kultivarů se zvlněnými až zřasenými okraji listů. Listy jsou méně kožovité než u základního druhu.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: G2, G3, SF2, SF3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: rzi

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Kapradiny, Trvalky

Výška: 30 - 60 cm

Šířka: 40 - 60 cm

Netvoří květy, rozmnožuje se spóry na spodní straně listů.

Listy čerstvě zelené, lesklé.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okrasné listem
  • Přírodní zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>