Aster amellus 'Framfieldii'

hvězdnice chlumní 'Framfieldii'

čeleď: Asteraceae

Aster amellus je trvalka domácí v Evropě od centrální Francie a Polsko po severní Itálii a Bulharsko na jihu, na východ zasahuje areál výskytu až do centrální Asie. V domovině roste na sušších půdách, výslunných stráních, stepních loukách, v křovinách či na okraji lesů. U nás je poměrně hojná v teplých oblastech. Přímé, dřevnatějící lodyhy jsou řídce olistěné našedle zelenými, kopinatými, drsnými listy. Stonky se v horní polovině chocholičnatě větví a nesou až 5 cm velké úbory složené z levandulově fialového paprsku a žlutého terče. Kvete od srpna do října.

Aster amellus má ráda zásadité, živné, dobře propustné půdy zejména v zimním období. Nejlépe se jí daří na plném slunci, ale snese i lehký polostín. Na rozdíl od anglických a belgických aster (S. novae-angliae a S. novi-belgii) snáší dobře i delší období sucha a obecně není tolik náročná na zálivku. Trvalka může být v určitých podmínkách poněkud krátkověká a může se špatně ujímat na stanovišti, takže potřebuje dostatek péče zejména v prvních měsících. Je jedním z rodičů Aster × frikartii, která je více dlouhověká.

'Framfieldii' je pozdní kultivar, který na sklonku sezóny produkuje masy menších (asi 4,5 cm), levandulových úborů se žlutými terči. Kompaktní, bohatě větvený habitus dosahuje výšky jen okolo 50 cm. Kultivar byl vyšlechtěn již před rokem 1907 a zůstává populární dodnes (ocenění AGM).

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 50 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy levandulové se žlutými středy.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy svěže zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: fuzariové vadnutí, listová skvrnitost, plíseň šedá

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci, šneci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>