Aster amellus Sonora

Aster amellus 'Sonora'

hvězdnice chlumní 'Sonora'

Aster amellus je trvalka domácí v Evropě od centrální Francie a Polsko po severní Itálii a Bulharsko na jihu, na východ zasahuje areál výskytu až do centrální Asie. V domovině roste na sušších půdách, výslunných stráních, stepních loukách, v křovinách či na okraji lesů. U nás je poměrně hojná v teplých oblastech. Přímé, dřevnatějící lodyhy jsou řídce olistěné našedle zelenými, kopinatými, drsnými listy. Stonky se v horní polovině chocholičnatě větví a nesou až 5 cm velké úbory složené z levandulově fialového paprsku a žlutého terče. Kvete od srpna do října.

Aster amellus má ráda zásadité, živné, dobře propustné půdy zejména v zimním období. Nejlépe se jí daří na plném slunci, ale snese i lehký polostín. Na rozdíl od anglických a belgických aster (S. novae-angliae a S. novi-belgii) snáší dobře i delší období sucha a obecně není tolik náročná na zálivku. Trvalka může být v určitých podmínkách poněkud krátkověká a může se špatně ujímat na stanovišti, takže potřebuje dostatek péče zejména v prvních měsících. Je jedním z rodičů Aster × frikartii, která je více dlouhověká.

'Sonora' kvete velkými květenstvími, které mají v průměru i více než 6 cm. Paprskovité květy jsou světle purpurově modré až pastelově světle fialové, terče zářivě žluté. Trsy jsou kompaktní, nízké, výhony přímé, krátce větvené. Listy úzké, tmavší než u ostatních kultivarů. Jedná se o jednu z nejlepších odrůd, byla vyšlechtěna Karlem Foersterem v roce 1966.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: fuzariové vadnutí, listová skvrnitost, plíseň šedá

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 60 cm

Šířka: 50 cm

Květy světle fialové se žlutými středy.

Doba kvetení: červenec až září

Listy svěže zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>