Aster pyrenaeus Lutetia

Aster pyrenaeus 'Lutetia'

hvězdnice 'Lutetia'

Aster pyrenaeus pochází ze střední a západní části Pyrenejí, kde přirozeně roste na okrajích lesů a křovin, na slunných místech podél horských potoků, převážně na vápencových podkladech. Jedná se o vzácný druh nejen ve Španělsku a Francii, ale i v celoevropském měřítku.

Aster pyrenaeus v domovině dosahuje výšky až 90 cm. Rozvolněný, polštářovitý habitus koncem léta až začátkem podzimu hustě pokrývají masy světle levandulových úborů se žlutými středy. Jednotlivé květy měří v průměru až 5 cm. Báze červenavých až purpurových stonků často dřevnatějí, v horní třetině se bohatě větví.

Aster pyrenaeus se nejlépe daří na plném slunci v dobře propustné, hlinito-písčité půdě. Lépe prosperuje v zásaditých než kyselých půdách. Nezbytná je dobrá drenáž zejména během zimních měsíců, jinak může dojít k uhnívání spodní části rostliny. Aster pyrenaeus je plně resistentní vůči padlí. Výborně vynikne jako předsadba keřů či vnese rozevlátý závoj květů do trvalkového záhonu. Hodí se také k řezu do vázy.

'Lutetia' je kultivar ceněný zejména pro svou dlouhou dobu kvetení. Světlé pastelově lila květy se žlutými středy se otevírají během srpna. Někteří autoři uvádí tento kultivar jako křížence A. pyrenaeus a A. amellus, v poslední době je některými uváděn i pouze jako selekce z A. amellus (Picton, 2004).

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy pastelově světle levandulové.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy sytě zelené.

Habitus keříčkovitý, polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>