Astrantia major Claret

Astrantia major 'Claret'

jarmanka větší 'Claret'

Astrantia major je robustní trvalka pocházející z Evropy, od Španělska až po západní Rusko. V přírodě ji lze nalézt na vlhkých loukách či v otevřených světlých lesích. Astrantia major vytváří velké trsy vzpřímených, na konci větvených, stonků dosahujících až 1 m. Přízemní listy jsou hluboce dělené do 3 až 5 laloků, které jsou hrubě zubaté.

Květy Astrantia major jsou ve skutečnosti květenstvími - tzv. okolíky (čeleď miříkovité), které jsou zvýrazněny nápadnými listeny (tzv. brakteoly).

Astrantia major roste nejlépe v polostínu či řídkém bloudivém stínu ve vlhčí, ale propustné, půdě. Daří se jí dobře i na slunných místech, kde ovšem vyžaduje dostatek vláhy zejména v letních měsících.

'Claret' je jeden z nejtmavších kultivarů Astrantie, není však příliš stálý v barvě květu. Nejčastěji bývá květ tmavě vínový, ale může varírovat až do pastelově purpurové či starorůžové. Sestřižením květů po odkvětu lze dosáhnout opakovaného kvetení v září či říjnu. Listy jsou tmavě zelené s nádechem do bronzu či purpurova. Stonky jsou tmavé, vínové, někdy popisované až jako černé. Astrantia major 'Claret' vzešla ze semenáčků kultivaru 'Ruby Wedding'.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR3, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 80 cm

Šířka: 35 - 50 cm

Květy tmavě vínové až karmínové.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy tmavě zelené s nádechem do bronzova či vínova.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Venkovská zahrada