Astrantia major Hadspen Blood

Astrantia major 'Hadspen Blood'

jarmanka větší 'Hadspen Blood'

Astrantia major je robustní trvalka pocházející z Evropy, od Španělska až po západní Rusko. V přírodě ji lze nalézt na vlhkých loukách či v otevřených světlých lesích. Astrantia major vytváří velké trsy vzpřímených, na konci větvených, stonků dosahujících až 1 m. Přízemní listy jsou hluboce dělené do 3 až 5 laloků, které jsou hrubě, špičatě zubaté.

Květy Astrantia major jsou ve skutečnosti květenstvími - tzv. okolíky (čeleď miříkovité), které jsou zvýrazněny nápadnými listeny (tzv. brakteoly).

Astrantia major roste nejlépe v polostínu či řídkém bloudivém stínu ve vlhčí, ale propustné, půdě. Daří se jí dobře i na slunných místech, kde ovšem vyžaduje dostatek vláhy zejména v letních měsících. Ocení vysoký podíl organické hmoty v půdě, vhodně mulčovat vyzrálým kompostem.

'Hadspen Blood' je kultivar vyšlechtěný zahradníkem Nori Popem v Hadspen House na jihozápadě Anglie. Je křížencem Astrantia maxima a Astrantia major, ale velice často se uvádí právě pod druhým jmenovaným druhem. Kvete bohatě, krvavě vínovými květenstvími s tmavými bordó listeny, které jsou v poupěti téměř černé, postupem odkvétání blednou. Nejlépe se květy vybarví na plném slunci v humózní, vlhké půdě. Listy jsou tmavě zelené s vínovým až až tmavě hnědým, tenkým okrajem.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR3, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 60 cm

Květy krvavě vínové s listeny zbarvenými do tmavě bordó.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy tmavě zelené s vínovým až tmavě hnědým, tenkým okrajem.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada