Astrantia major Moulin Rouge

Astrantia major 'Moulin Rouge'

jarmanka větší 'Moulin Rouge'

Astrantia major je robustní trvalka pocházející z Evropy, od Španělska až po západní Rusko. V přírodě ji lze nalézt na vlhkých loukách či v otevřených světlých lesích. Astrantia major vytváří velké trsy vzpřímených, na konci větvených, stonků dosahujících až 1 m. Přízemní listy jsou hluboce dělené do 3 až 5 laloků, které jsou hrubě, špičatě zubaté.

Květy Astrantia major jsou ve skutečnosti květenstvími – tzv. okolíky (čeleď miříkovité), které jsou zvýrazněny nápadnými listeny (tzv. brakteoly).

Astrantia major roste nejlépe v polostínu či řídkém bloudivém stínu ve vlhčí, ale propustné, půdě. Daří se jí dobře i na slunných místech, kde ovšem vyžaduje dostatek vláhy zejména v letních měsících. Ocení vysoký podíl organické hmoty v půdě, vhodně mulčovat vyzrálým kompostem.

'Moulin Rouge' kopulovitý okolík drobných vínových kvítků na světle zelených stopkách obepíná věnec sytě vínových listenů s špičkami zbarvenými do tmavě bordó. Kvete velmi dlouho a květy jsou sterilní – netvoří semena. Pro svou sytou barvu a dlouhou trvanlivost ve váze (až 14 dní) je tento kultivar obdivován i floristy. 'Moulin Rouge' byl uveden na trh v roce 2005 holandským šlechtitelem a školkařem Marcem van Noortem.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR3, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 40 - 45 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy vínové na světle zelených stopkách s vínovými listeny zbarvenými na špičkách do tmavě bordó.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy tmavě zelené s vínovým tenkým okrajem.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada