Astrantia major Pink Sensation

Astrantia major 'Pink Sensation'

jarmanka větší 'Pink Sensation'

Astrantia major je robustní trvalka pocházející z Evropy, od Španělska až po západní Rusko. V přírodě ji lze nalézt na vlhkých loukách či v otevřených světlých lesích. Astrantia major vytváří velké trsy vzpřímených, na konci větvených, stonků dosahujících až 1 m. Přízemní listy jsou hluboce dělené do 3 až 5 laloků, které jsou hrubě, špičatě zubaté.

Květy Astrantia major jsou ve skutečnosti květenstvími - tzv. okolíky (čeleď miříkovité), které jsou zvýrazněny nápadnými listeny (tzv. brakteoly).

Astrantia major roste nejlépe v polostínu či řídkém bloudivém stínu ve vlhčí, ale propustné, půdě. Daří se jí dobře i na slunných místech, kde ovšem vyžaduje dostatek vláhy zejména v letních měsících. Ocení vysoký podíl organické hmoty v půdě, vhodně mulčovat vyzrálým kompostem.

'Pink Sensation' je velmi bujný, vitální kultivar s velkými květy (až 5 cm širokými). Květy jsou obvykle krémové s nádechem do růžova (intenzita záleží na lokalitě a vitalitě rostliny). Okrasné listeny (vypadají jako okvětní plátky) mají navíc zajímavou, olivově zelenou kresbu podél žilnatiny a zeleně zbarvenou špičku.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR3, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 cm

Šířka: 45 - 55 cm

Květy krémové s nádechem do růžova a olivově zelenou žilnatinou a špičkami plátků.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy svěže zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada