Astrantia Roma

Astrantia major 'Roma'

jarmanka větší 'Roma'

Astrantia major je robustní trvalka pocházející z Evropy, od Španělska až po západní Rusko. V přírodě ji lze nalézt na vlhkých loukách či v otevřených světlých lesích. Astrantia major vytváří velké trsy vzpřímených, na konci větvených, stonků dosahujících až 1 m. Přízemní listy jsou hluboce dělené do 3 až 5 laloků, které jsou hrubě zubaté.

Květy Astrantia major jsou ve skutečnosti květenstvími - tzv. okolíky (čeleď miříkovité), které jsou zvýrazněny nápadnými listeny (tzv. brakteoly).

Astrantia major roste nejlépe v polostínu či řídkém bloudivém stínu ve vlhčí, ale propustné, půdě. Daří se jí dobře i na slunných místech, kde ovšem vyžaduje dostatek vláhy zejména v letních měsících. Ocení vysoký podíl organické hmoty v půdě, vhodně mulčovat vyzrálým kompostem.

'Roma' je kultivar vyšlechtěný v roce 1992 holandským zahradním architektem a školkařem, Pietem Oudolfem. Jedná se o plánované křížení mezi Astrantia major 'Ruby Wedding' a nepojmenované selekce Astrantia major var. involucrata. 'Roma' je sterilní kultivar (nepřesévá se) s výrazně dlouhou dobou kvetení (v porovnání s podobnými kultivary). Květy jsou starorůžové, listeny na spodní straně stříbrno-růžové s jemným pastelově zeleným probarvením, které je výrazné zejména při rozkvétání poupat. Šlechtěna pro brzké kvetení. Dosahuje výšky okolo 60 cm.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR3, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 60 cm

Květy pastelově starorůžové s listeny zbarvenými do světle zeleno-růžové.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy sytě zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>