Astrantia major subsp. involucrata Shaggy

Astrantia majorsubsp. involucrata 'Shaggy'

jarmanka většísubsp. involucrata 'Shaggy'

Astrantia major je robustní trvalka pocházející z Evropy, od Španělska až po západní Rusko. V přírodě ji lze nalézt na vlhkých loukách či v otevřených světlých lesích. Astrantia major vytváří velké trsy vzpřímených, na konci větvených, stonků dosahujících až 1 m. Přízemní listy jsou hluboce dělené do 3 až 5 laloků, které jsou hrubě, špičatě zubaté.

Květy Astrantia major jsou ve skutečnosti květenstvími - tzv. okolíky (čeleď miříkovité), které jsou zvýrazněny nápadnými listeny (tzv. brakteoly).

Astrantia major roste nejlépe v polostínu či řídkém bloudivém stínu ve vlhčí, ale propustné, půdě. Daří se jí dobře i na slunných místech, kde ovšem vyžaduje dostatek vláhy zejména v letních měsících. Ocení vysoký podíl organické hmoty v půdě, vhodně mulčovat vyzrálým kompostem.

subsp. involucrata se vyznačuje nápadností květních listenů, které jsou v průměru až dvakrát širší než květenství (okolík). Doporučuje se množit vegetativně, při množení semenem ztrácí původní vlastnosti.

'Shaggy' zdobí nápadně velké, krémově bílé květenství, jež zvýrazňují dlouhé, zelenobílé listeny se zelenou špičkou. Charakteristickým znakem je zúžení jednotlivých listenů u báze a lehké stočení (není vidět na obrázcích, lze pozorovat u 3 až 4 roky starých jedinců). Kultivar byl nalezen anglickou zahradnicí a spisovatelkou Margery Fish (v minulosti byl kultivar označován právě 'Margery Fish') v její zahradě East Lambrook Manor.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR3, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 65 - 75 cm

Šířka: 35 - 45 cm

Květy krémově bílé s nádechem do růžova, listeny krémově bílé se zelenými špičkami.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy tmavě zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>