Baptisia australis

baptisie jižní

čeleď: Fabaceae

Baptisia australis pochází z východní části USA, na západ zasahuje až po Kansas. Roste většinou ve štěrkovité půdě v lesních hájích, a nebo na živných půdách v prériích, kde dosahuje výšky až 1,5 m. Jméno pochází z řeckého „bapto“, které znamená „barvit“, jelikož se baptisie používala k barvení látek.

Z hlubokého, bohatého kořenového systému vyrůstá keříčkovitý, bohatě větvený habitus, který v květu dosahuje výšky až 1,2 m. Částečně se rozšiřuje podzemními výběžky. Typicky bobovité listy jsou trojčetné a lístky jsou obvejčité, sivě zelené. Nad listy se tyčí úzká hroznovitá květenství složená z inkoustově modrých kvítků. Kvete v květnu až červnu a po odkvětu vytváří krátké baňaté lusky, které se zbarvují do tmavě šedé až černé a jsou dekorativní po zbytek sezóny nebo je lze použít do suchých aranžmá.

Baptisie není příliš náročná, je plně mrazuvzdorná a po etablování na stanovišti snese i velká sucha či chudou půdu. Nesnáší příliš dobře časté přesazování nebo dělení trsů. Nejlépe se jí daří na plném slunci v dobře propustné půdě. Lze ji pěstovat ze semen, ale trvá poměrně dlouho než se etabluje, kvést začíná až 2 až 4-tým rokem.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 80 - 120 cm

Šířka: 75 - 100 cm

Květy sytě modré.

Doba kvetení: květen až červen

Listy zelené až šedozelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné plodem
  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>