Baptisia Cheriies Jubilee

Baptisia 'Cherries Jubilee'

baptisie 'Cherries Jubilee'

Rod Baptisia zahrnuje okolo 20 druhů pocházejících z východu a jihu USA, kde roste v prériích, na chudých kamenitých stráních či vlhkých okrajích lesů. Jméno pochází z řeckého "bapto", které znamená "barvit", jelikož se baptisie používala k barvení látek.

Baptisia je dlouhověká trvalka s tlustými silnými oddenky, ze kterých vyrůstají bohatě větvené lodyhy olistěné typickými listy čeledi bobovitých - sivozelené, trojčetné s obvejčitými lístky. Lodyhy jsou zakončeny dlouhým, úzkým květenstvím složeným z drobných bobovitých květů připomínající například naši domácí lupinu (Lupinus). Plodem je papírovitý až dřevnatějící lusk, který se hodí pro suchá aranžmá.

Baptisie není příliš náročná, je plně mrazuvzdorná a po etablování na stanovišti snese i velká sucha. Nesnáší příliš dobře časté přesazování nebo dělení trsů. Nejlépe se jí daří na plném slunci v živné, dobře propustné půdě.

'Cherries Jubilee' kvete skořicově hnědooranžovými květy se žlutým člunkem (vnitřní část květu bobovitých rostlin), což je v detailu velmi zajímavé. Z dálky je efekt květů spíše špinavě oranžový až rezavý. Květy se otevírají z tmavě čokoládových poupat. Kvete bohatě a má velkou násadu květů. Vzpřímený trs dosahuje průměrné výšky do 100 cm. Na podzim a v zimě jsou zajímavé uhlově černé tvrdé lusky, které vydrží až do jara. Kultivar je součástí šlechtitelské série Decadence Series, kterou vyšlechtil Hans Hansen.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky, Dlouhověké trvalky

Výška: 75 - 100 cm

Šířka: 85 - 110 cm

Květy skořicově hnědé až rezavé se žlutým člunkem.

Doba kvetení: květen až červen

Listy zelené až šedozelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné plodem
  • Perenové rabato