Baptisia 'Chocolate Chip'

baptisie 'Chocolate Chip'

čeleď: Fabaceae

Rod Baptisia zahrnuje okolo 20 druhů pocházejících z východu a jihu USA, kde roste v prériích, na chudých kamenitých stráních či vlhkých okrajích lesů. Jméno pochází z řeckého „bapto“, které znamená „barvit“, jelikož se baptisie používala k barvení látek.

Baptisia je dlouhověká trvalka s tlustými silnými oddenky, ze kterých vyrůstají bohatě větvené lodyhy olistěné typickými listy čeledi bobovitých – sivozelené, trojčetné s obvejčitými lístky. Lodyhy jsou zakončeny dlouhým, úzkým květenstvím složeným z drobných bobovitých květů připomínající například naši domácí lupinu (Lupinus). Plodem je papírovitý až dřevnatějící lusk, který se hodí pro suchá aranžmá.

Baptisie není příliš náročná, je plně mrazuvzdorná a po etablování na stanovišti snese i velká sucha. Nesnáší příliš dobře časté přesazování nebo dělení trsů. Nejlépe se jí daří na plném slunci v živné, dobře propustné půdě.

'Chocolate Chip' kvete neobvykle světle hnědými, čokoládovými květy s kontrastním pastelově žlutým člunkem. Kultivar je barevně velmi podobný kultivaru 'Dutch Chocolate' od stejného šlechtitele, avšak 'Chocolate Chip' má větší květy, větší a otevřenější habitus a jeho květenství zpočátku rostou přímo, ale s postupným odkvétáním se naklání pod úhlem 45°. Kultivar vyšlechtil americký pěstitel Hans Hansen z Minessoty a v roce 2012 jej uvedl na trh. Jedná se o mezidruhového křížence, avšak údaje o rodičích se hodně různí.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 70 - 80 cm

Šířka: 85 - 110 cm

Květy čokoládově hnědé s pastelově žlutým člunkem.

Doba kvetení: květen až červen

Listy zelené až šedozelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné plodem
  • Perenové rabato