Brunnera macrophylla 'Betty Bowring'

pomněnkovec velkolistý 'Betty Bowring'

čeleď: Boraginaceae

Brunnera macrophylla je domácí trvalkou v oblasti Kavkazu, Gruzie a severovýchodním Turecku, kde roste ve smrkových lesích a na travnatých svazích v nadmořských výškách až 2000 metrů.

Tmavé, provazcovité kořeny se pomalu, ale vytrvale rozrůstají až vytváří efektní půdní pokryv. Z nich vyrůstají bazální, dlouze řapíkaté, srdčité, drsné, chlupaté listy, které měří až 15 cm. Jak český název, pomněnkovec, napovídá, jeho světle modré květy s bílým středem připomínají květy pomněnky (Myosotis). Kvete od dubna do května.

Brunnera macrophylla je velmi cennou trvalkou pro suchá, stinná stanoviště, ale bude se jí dařit i ve vlhčích místech ve stínu, zejména pod korunami stromů. Snese ale i plné slunce za předpokladu, že je půda dostatečně vlhká a nevysýchavá, jinak listy trpí popálením (zejména panašované kultivary). Co se týče půdy preferuje humózní, živné půdy s vysokým obsahem organické hmoty.

'Betty Bowring' kvete čistě bílými květy po dlouhou dobu. Má bohatou násadu květů a je vitální. Listy jsou tmavě zelené bez výrazného panašování a skvěle kontrastují s květy. Dosahuje výšky 35 až 45 cm.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 35 - 45 cm

Šířka: 30 - 60 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: duben až květen

Listy tmavě zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky