Brunnera macrophylla Dawson's White

Brunnera macrophylla 'Dawson's White'

pomněnkovec velkolistý 'Dawson's White'

Brunnera macrophylla je domácí trvalkou v oblasti Kavkazu, Gruzie a severovýchodním Turecku, kde roste ve smrkových lesích a na travnatých svazích v nadmořských výškách až 2000 metrů.

Tmavé, provazcovité kořeny se pomalu, ale vytrvale rozrůstají až vytváří efektní půdní pokryv. Z nich vyrůstají bazální, dlouze řapíkaté, srdčité, drsné, chlupaté listy, které měří až 15 cm. Jak český název, pomněnkovec, napovídá, jeho světle modré květy s bílým středem připomínají květy pomněnky (Myosotis). Kvete od dubna do května.

Brunnera macrophylla je velmi cennou trvalkou pro suchá, stinná stanoviště, ale bude se jí dařit i ve vlhčích místech ve stínu, zejména pod korunami stromů. Snese ale i plné slunce za předpokladu, že je půda dostatečně vlhká a nevysýchavá, jinak listy trpí popálením (zejména panašované kultivary). Co se týče půdy preferuje humózní, živné půdy s vysokým obsahem organické hmoty.

'Dawson's White' má zelené listy s proměnlivě širokým, krémově bílým okrajem. Některé listy mohou být i celé krémově bílé. Kultivar je velmi podobný staršímu kultivaru 'Variegata', ale měl by být více odolný proti popálení listů na slunci. Menší odkopky mohou konvertovat k původním, čistě zeleným listům.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 30 - 45 cm

Šířka: 30 - 60 cm

Květy světle modré s bílým středem.

Doba kvetení: duben až květen

Listy svěže zelené s krémově bílým okrajem.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky