Brunnera macrophylla Jack Frost

Brunnera macrophylla 'Jack Frost'

pomněnkovec velkolistý 'Jack Frost'

Brunnera macrophylla je domácí trvalkou v oblasti Kavkazu, Gruzie a severovýchodním Turecku, kde roste ve smrkových lesích a na travnatých svazích v nadmořských výškách až 2000 metrů.

Tmavé, provazcovité kořeny se pomalu, ale vytrvale rozrůstají až vytváří efektní půdní pokryv. Z nich vyrůstají bazální, dlouze řapíkaté, srdčité, drsné, chlupaté listy, které měří až 15 cm. Jak český název, pomněnkovec, napovídá, jeho světle modré květy s bílým středem připomínají květy pomněnky (Myosotis). Kvete od dubna do května.

Brunnera macrophylla je velmi cennou trvalkou pro suchá, stinná stanoviště, ale bude se jí dařit i ve vlhčích místech ve stínu, zejména pod korunami stromů. Snese ale i plné slunce za předpokladu, že je půda dostatečně vlhká a nevysýchavá, jinak listy trpí popálením (zejména panašované kultivary). Co se týče půdy preferuje humózní, živné půdy s vysokým obsahem organické hmoty.

'Jack Frost' má stříbrné listy se zelenými primárními a sekundárními žilkami a tenkým zeleným okrajem listu. Jedná se o sport kultivaru 'Langtrees', který byl na trh uveden v roce 2000 a v roce 2003 patentován. Velmi populární kultivar 'Jack Frost' snáší více přímého slunce než ostatní panašované kultivary. Ale i přesto se doporučuje alespoň částečný odpolední stín, aby nedocházelo k popálení a černání listů. Kultivar byl vybrán Trvalkou roku 2012 (Perennial Plant of the Year 2012) americkou trvalkovou asociací Perennial Plant Association.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 30 - 45 cm

Šířka: 30 - 60 cm

Květy světle modré s bílým středem.

Doba kvetení: duben až červen

Listy stříbrné se zelenými žilkami.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>