Brunnera macrophylla Sea Heart

Brunnera macrophylla 'Sea Heart'

pomněnkovec velkolistý 'Sea Heart'

Brunnera macrophylla je domácí trvalkou v oblasti Kavkazu, Gruzie a severovýchodním Turecku, kde roste ve smrkových lesích a na travnatých svazích v nadmořských výškách až 2000 metrů.

Tmavé, provazcovité kořeny se pomalu, ale vytrvale rozrůstají až vytváří efektní půdní pokryv. Z nich vyrůstají bazální, dlouze řapíkaté, srdčité, drsné, chlupaté listy, které měří až 15 cm. Jak český název, pomněnkovec, napovídá, jeho světle modré květy s bílým středem připomínají květy pomněnky (Myosotis). Kvete od dubna do května.

Brunnera macrophylla je velmi cennou trvalkou pro suchá, stinná stanoviště, ale bude se jí dařit i ve vlhčích místech ve stínu, zejména pod korunami stromů. Snese ale i plné slunce za předpokladu, že je půda dostatečně vlhká a nevysýchavá, jinak listy trpí popálením (zejména panašované kultivary). Co se týče půdy preferuje humózní, živné půdy s vysokým obsahem organické hmoty.

'Sea Heart' vynikne svými velkými, tuhými listy, které jsou stříbrné s tmavě šedozeleným okrajem a žilnatinou. Listy jsou velmi odolné proti popálení od slunce, pokud rostou v dostatečně vlhké půdě. Také se zdá být odolnější proti háďátkům. Květy jsou blankytně modré s bílým středem a s postupným odkvétáním blednou do levandulové až fialovorůžové, což dává porostu jakýsi „dvoubarevný“ odstín květů. Kultivar 'Sea Heart' objevil Holanďan Peter Jan Willemsen jako spontánní mutaci kultivaru 'Silver Lace' a v roce 2014 uvedl na trh.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 15 - 30 cm

Šířka: 30 - 60 cm

Květy světle modré s bílým středem.

Doba kvetení: duben až červen

Listy stříbrné s tmavě zelenými okraji a žilnatinou.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>