Brunnera macrophylla Silver Heart

Brunnera macrophylla 'Silver Heart'

pomněnkovec velkolistý 'Silver Heart'

Brunnera macrophylla je domácí trvalkou v oblasti Kavkazu, Gruzie a severovýchodním Turecku, kde roste ve smrkových lesích a na travnatých svazích v nadmořských výškách až 2000 metrů.

Tmavé, provazcovité kořeny se pomalu, ale vytrvale rozrůstají až vytváří efektní půdní pokryv. Z nich vyrůstají bazální, dlouze řapíkaté, srdčité, drsné, chlupaté listy, které měří až 15 cm. Jak český název, pomněnkovec, napovídá, jeho světle modré květy s bílým středem připomínají květy pomněnky (Myosotis). Kvete od dubna do května.

Brunnera macrophylla je velmi cennou trvalkou pro suchá, stinná stanoviště, ale bude se jí dařit i ve vlhčích místech ve stínu, zejména pod korunami stromů. Snese ale i plné slunce za předpokladu, že je půda dostatečně vlhká a nevysýchavá, jinak listy trpí popálením (zejména panašované kultivary). Co se týče půdy preferuje humózní, živné půdy s vysokým obsahem organické hmoty.

'Silver Heart' má stříbrné listy s tmavě zelenými okraji a žilnatinou. Srdčité, velké listy jsou tlustší než u ostatních kultivarů, což je činí méně náchylné na popálení, tudíž se hodí na slunečnou pozici (v dostatečně vlhkých půdách). Kultivar byl vyšlechtěn holandským specialistou Spitsbergen-Willemsenem.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 15 - 30 cm

Šířka: 30 - 60 cm

Květy světle modré s bílým středem.

Doba kvetení: duben až červen

Listy stříbrné s tmavě zelenými okraji a žilnatinou.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky