Calamintha nepeta ssp. nepeta

Calamintha nepetasubsp. nepeta

marulka lékařskásubsp. nepeta

Calamintha nepeta pochází z Evropy od jižní Anglie po sever Ruska a Íránu, na jihu po Španělsko a Severní Afriku. Přirozeně roste na suchých svazích a okrajích křovin, rumištích apod., obvykle na vápenatých podložích.

Marulka lékařská vytváří velké aromatické trsy dosahující až 60 cm. Stonky jsou chlupaté, rozvětvené a nesou od června do září velké množství drobných kvítků. Květy jsou bílé až světle lila, maximálně 1 cm dlouhé. Opylovači marulku milují a celé léto jsou květy obaleny včelami, čmeláky, motýli a dalším hmyzem.

Calamintha nepeta nejlépe prosperuje na plném slunci, v dobře propustné půdě, spíše zásaditého charakteru. Toleruje i polostín, ale nevíce květe na teplém a slunném stanovišti. Hodí se i do nádob a k řezu do vazeb.

subsp. nepeta je celkově větší svým habitem a má leskle zelené, tuhé a více zubaté listy (ostatní marulky mají listy plstnaté a nekvetou tak dlouho). Má také více (až 20) květů na lodyze. V roce 2021 byla zvolena asociací The Perennial Plant Association trvalkou roku. Své ocenění si plně zaslouží nejen pro svou krásu, ale také pro neskutečnou délku kvetení - od června mnody až do října. Je totiž sterilní (netvoří semena), a tak jsou květy velmi trvanlivé. Někdy se prodává pod kultivarovým označením 'Triumphator'.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, FS1, M1, M2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 40 - 60 cm

Šířka: 40 - 60 cm

Květy bílé s nádechem do fialové až lila.

Doba kvetení: červen až září

Listy lesklé, sytě zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Do nádob
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Štěrkové záhony
  • Vonné trvalky
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>